Služby
Na zdravém chrupu nám opravdu záleží. Již dávno pominuly časy, kdy stačilo zuby pouze něčím „zalátat“ a jen čekat, jak dlouho toto provizorní řešení vydrží. Moderní stomatologie dokáže divy a zuby již dávno odepsané zachránit, zubům nevzhledným vrátit přirozenost a krásu. K tomu nám pomáhají nejnovější poznatky či moderní technologie a materiály. Bohužel zdravotní pojišťovny hradí jen základní, dávno překonané, metody, které neodpovídají standardům 21. století a jakoukoliv důstojnou stomatologickou péči si musí pacient doplácet sám. Proto je jednoznačně tím nejlepším, co pro své zuby můžete udělat, zaměřit se na důkladnou prevenci.
Fotokompozitní výplň
Jestliže dochází k dlouhodobému zanedbávání zubní hygieny, brzy se dostaví i poškození tvrdých zubních tkání. Bakterie na povrchu skloviny totiž přeměňují sacharidy z potravy na kyseliny, které narušují povrch zubu. Ve sklovině, která tvoří pevný obal zubu, vznikne otvor a tím proniknou mikroby dovnitř, kde se opět dál množí. Takto vzniká zubní kaz, jenž se s časem zvětšuje. Při pravidelných preventivních prohlídkách se dají rozpoznat i miniaturní počínající zubní kazy. Jejich oprava je pak bezbolestná, snadná a stojí minimum peněz. Proto je prevence tak důležitá. K opravě zubního kazu využíváme zejména bílé fotokompozitní výplně, které jsou mechanicky velmi odolné, a v ústech si jich nikdo nevšimne. Amalgámové výplně, které hradí pojišťovna, mají jen omezené možnosti použití. Jednak jsou nevzhledné a tudíž se nedají použít v předních partiích chrupu, ale hlavně fungují jako kovový klín, jenž může způsobit rozlomení zubu. Dají se tedy využít jen v zadních úsecích a pro opravu menších kazů. Dále také obsahují toxickou rtuť a jsou již dnes zakázány u dětí, těhotných a kojících žen. Další legislativní omezení amalgámových výplní přijde v následujících letech.
Zub je živá část těla a při vrtání může být podrážděna vibracemi a teplem. Proto je zcela běžnou situací, že je zub po zhotovení výplně citlivý. Citlivost se objevuje na studené i teplé, ale také na skus. Tato komplikace by měla vymizet během několika týdnů.
Dentální hygiena
K tomuto děsivému scénáři však nikdy nemusí dojít. Vše záleží na dobrém čištění chrupu. Stačí dvakrát denně, ale důkladně. To znamená používat správnou techniku čištění a také mezizubní kartáčky. Pokud jste o nich nikdy neslyšeli, nebo s nimi máte potíž, nevadí. Nabízíme služby naší zubní hygienistky, která Vám vysvětlí, jak o chrup správně pečovat a ušetřit tak spoustu peněz. Dále provede celkové očištění zubů včetně odstranění zubního kamene a jako třešnička na dortu jsou služby pro vzorné klienty – bělení zubů a aplikace zubních šperků.
Při dentální hygieně se pomocí ultrazvukového přístroje, airflow a dalších ručních nástrojů odstraní z povrchu zubu nežádoucí zubní plak a kámen. Toto ošetření je díky našemu nejnovějšímu přístroji naprosto bezbolestné a zcela komfortní. Někteří lidé trpící zvýšenou senzitivitou zubů však mohou udávat mírnou citlivost a těm rádi nabídneme zdarma lokální anestezii. Zvýšená citlivost se pak může objevovat spolu s krvácením dásní ještě několik dní po ošetření. Všechny tyto příznaky pak brzy vymizí.
Preventivní prohlídka včetně RTG snímků
Zapomeňte na pověry, že „parodontóza“ je dědičná, nebo že těhotenství kazí nastávajícím maminkám chrup. Za vše může jen a pouze nedokonalé čištění zubů. Během dne se tvoří na povrchu skloviny zubní plak. Nejedná se o zbytky potravy, ale o povlak tvořený živými i odumřelými bakteriemi. Pokud nedojde k očištění tohoto plaku, během několika týdnů dochází k jeho mineralizaci a z měkkého plaku vzniká tuhý zubní kámen, pod kterým jsou bakterie dokonale ukryté před zubním kartáčkem i ústní vodou. Tyto bakterie na povrchu zubů, dásní i jazyka jsou pak zodpovědné za naprostou většinu chorob dutiny ústní včetně kazů. Vše začíná zánětem dásní, kdy jsou dásně zarudlé, oteklé a krvácejí. Po delší době dochází k tomu, že z místa tohoto zánětu začne ustupovat kost – parodontóza. Ta je na zánětlivé procesy velmi choulostivá a jednoduše nechce zůstat v okolí takovéhoto zubu, kterému se začíná odhalovat kořen, posléze se začíná viklat a nakonec může dojít k jeho úplnému odloučení z čelisti. Tedy pokud se dřív nezkazí.
Ošetření kořenového kanálku
Pokud dochází k dalšímu zhoršení situace, zubní kaz se rozrůstá dále do hlubších struktur zubu a začíná se přibližovat zubní dřeni. Ta se nachází uvnitř každého živého zubu a je tvořena cévami a nervy. Člověk začíná v tento okamžik pociťovat bolest zubu a celý kazivý proces nabírá velmi rychlý spád. Během krátké doby jsou totiž bakterie schopny proniknout až do zubní dřeně a infikovat nerv. V tento okamžik se už jedná o velmi těžké poškození zubu, které bývá doprovázeno ukrutnou bolestí. Náprava takové situace je poměrně komplikovaná, a pokud se do ní lékař pustí, vždy jde jen o pokus o záchranu takového zubu. Jedinou možností, jak zub v ústech zachovat, je totiž odstranění zubní dřeně a dokonalá desinfekce vnitřku zubu. Toto ošetření je tak náročné, jelikož se provádí tenkými nástroji skrz často mikroskopické kořenové kanálky. Pokud je léčba kořenového kanálku úspěšná, pacient odchází s vyčištěným a dokonale uzavřeným kořenovým kanálkem, který nepropustí do kosti pod zubem žádné mikroorganismy. Takto ošetřený kořen má možnost v ústech fungovat úplně stejně jako kterýkoliv zdravý zub. Často je však podmínkou, opatřit takový zub korunkou, jelikož odstranění zubní dřeně může celý zub významně oslabit.
U endodontického ošetření, jak se ošetření kořenového kanálku nazývá, je vždy třeba mít na paměti, že jde o pokus, jak zub zachránit. Do takové léčby totiž zasahuje ten faktor, že již byla infikována vnitřní část organismu. Bakterie se skrz celý kořen zubu mohou snadno dostat do kosti pod zub a odsud se jich dokáže zbavit už jen imunitní systém člověka. V ten okamžik není léčba zcela v rukou lékaře, ale i v rukou přírody. Zuby po endodontickém ošetření už necítí teplé nebo studené, avšak mohou být několik dní citlivé na skus. Nesmí se zapomínat ani na jejich větší křehkost. Pokud stav vyžaduje extrakci, neboli vytržení zubu, jedná se o chirurgický výkon, který po odeznění anestezie bývá doprovázen bolestivostí rány i otokem. Jestliže se do takové rány dostane zbytek potravy, může zánět v ráně přetrvávat i několik dní a bolestivost je poté výraznější.
Keramické korunky, můstky a implantáty
Zubní korunku si můžeme představit jako jakýsi "obal" na zub. Používá se, když je zub už nadmíru poškozen kazem, zlomený nebo oslabený již předchozími četnými ošetření. Korunka celý zub zakryje a ochrání ho. Je to vlastně umělá "sklovina" pro zub. Zubní můstek je zase jako malý mostík, který nahrazuje jeden nebo více chybějících zubů. Opírá se o sousední zuby, které jsou pro tento účel připraveny (obroušeny). Můstek tedy spojuje zdravé zuby a na jejich místě vytvoří nový, umělý zub. Korunky i můstky obnovují vzhled zubů, vrátí zubům přirozený tvar a barvu. Dále nahrazují funkci a umožní opět správně kousat a mluvit. V neposlední řadě poskytují zubu zpevnění. Korunky mohou zpevnit oslabené nebo ulomené zuby a zabránit jejich dalšímu poškození. Nejčastěji se k jejich výrobě používá keramika, která vypadá velmi přirozeně a poskytuje dostatečnou pevnost. Existují i jiné materiály, jako je kov, plast nebo kombinace kovu a keramiky. Při správné péči mohou korunky a můstky vydržet i mnoho let. Jsou odolné proti skvrnám a zabarvení a poskytují komfort pevných vlastních zubů. U nás v Dentálním centru zhotovujeme korunky zejména keramické a využíváme k tomu systém CAD/CAM, který nám umožní vyrobit požadovanou korunku během několika hodin a pacient ji má v ústech v podstatě na počkání. Stejně tak se dají zhotovit i jednoduché můstky.
Jestliže není kořenový kanálek řádně ošetřen, putují bakterie zubního plaku skrz celou délku kořene rovnou do kosti. V kosti pod zubem pak vzniká zánět, který ničí kost. Na dásni v oblasti špičky kořene se může objevit váček plný hnisu, který čas od času praskne. Takto zanedbaný stav bývá značně bolestivý a může vést k masivním otokům obličeje, které již ohrožují celkové zdraví i život. Poslední možností tak často zůstává vytržení zubu jako odstranění příčiny rozsáhlého zánětu.
Existuje několik možností náhrady ztraceného zubu. Pojišťovna však hradí pouze vyndavací protézu. Pokud si pacient přeje zub nahradit něčím, co pevně drží v ústech, musí se připravit na to, že takové řešení si téměř celé plně hradí sám. Pevným řešením je například výš zmíněný zubní můstek, který nahradí ztracený zub pomocí konstrukce nesené okolními zuby. Nevýhodou takového řešení je fakt, že je nutné obrousit okolní zuby, aby nesly celou konstrukci. K okolním zubům šetrnější metodou je zavedení zubního implantátu. Ten se zavede do kosti v místě ztraceného zubu a s kostí pevně sroste. Poté se na onen implantát zhotoví speciální korunka, která nahradí ztracený zub. Toto ošetření je většinou nejdokonalejší volbou.
Je tedy naprosto jasné, že nejvíce se vyplatí investovat do prevence. Správné čištění zubů, pravidelné návštěvy u zubní hygienistky a také pravidelné preventivní prohlídky dokážou ušetřit spoustu peněz. Jakékoliv zanedbání stavu vždy vyžaduje náročnější a finančně nákladnější ošetření. Mějte to prosím na paměti.